Menu Close

Neformalus ugdymas – ASSIST programa

 

 

 

Lietuva – gabių ir talentingų žmonių šalis. Taip sako Jungtinių Amerikos valstijų (JAV) privačių mokyklų vadovai, kuriems jau keliolika metų tenka susidurti su gerai besimokančiais lietuvaičiais, metams įsiliejančiais į Amerikos švietimo sistemą. Vienerius mokslo metus JAV privačioje mokykloje – tokią galimybę šalies dešimtokams siūlo tarptautinė programa ASSIST (angl. American Secondary Schools for International Studens and Teachers), Lietuvoje finansuojama Kazickų šeimos fondo. Kasmet iškeliavę šeši ar septyni moksleiviai tarptautinei bendruomenei primena, kad Lietuvoje netrūksta būsimų lyderių.

Kas yra ir kuo ypatinga ASSIST programa?

50 metų visame pasaulyje vykdoma programa Lietuvoje savo istoriją pradėjo nuo 1992 metų.  Anksčiau jos vykdymą mūsų šalyje rėmė Atviros Lietuvos Fondas, o nuo 2003-iųjų, lietuvaičių moksleivių galimybę metus praleisti mokantis JAV remia Kazickų šeimos fondas.

ASSIST programa prasidėjo Vokietijoje, kurioje padirbėjęs vienos JAV privačios mokyklos mokytojas sugalvojo, kad reikėtų į JAV pasikviesti mokytis kelis vokiečių moksleivius. Iš pradžių užsienio moksleivius mokytis kvietė ir stipendijas skyrė kelios Amerikos privačios mokyklos, vėliau jų atsirado vis daugiau, o dabar programoje dalyvauja apie 80 mokyklų.

Žinoma, Lietuvoje yra ne viena mainų programa, tačiau ASSIST ypatinga tuo, kad mokiniai gali mokytis privačiose Amerikos mokyklose, kurios – itin aukšto lygio. Besimokantiems čia tenka ne tik „pakloti“ nemenką sumą už vienerius mokslo metus, bet, kas svarbiausia, atitikti reikiamą žinių lygį. Vidutiniškai mokslo metai mokykloje, kuri suteikia mokiniui ir gyvenimo sąlygas, kainuoja apie 64 tūkst. JAV dolerių, tad nieko keisto, kad tiek Lietuvoje, tiek Vakarų Europoje yra nedaug šeimų, galinčių sumokėti tokią sumą.

Privačiose mokyklose, į kurias siunčiami lietuvaičiai, vienam mokytojui tenka dirbti su 10–12 žmonių, tad mokymosi rezultatai yra žymiai geresni. Ne paslaptis, kad mokinių dienotvarkė yra itin užimta: ką reiškia vien tai, kad kiekvieną dieną – penkias dienas per savaitę – moksleiviai turi po dvi valandas skirti fiziniams užsiėmimams.

Kokie moksleiviai dalyvauja ASSIST programoje?

Konkursas yra atviras, tad yra bendruomenių, mokyklų, iš kurių kasmet dalyvauja keli ar net keliolika mokinių. Tiesa, nors konkursas atviras, reikalavimai yra nemaži: moksleiviui reikia užpildyti reikiamus dokumentus, pateikti rekomendacijas iš mokyklos administracijos, matematikos ir anglų kalbos mokytojų, itin svarbu anglų kalbos žinios.

Kviečiami tik pasiruošę moksleiviai. Kitaip sakant, geri rezultatai – labai svarbūs, bet ne mažiau svarbi yra asmenybės raida, nes moksleivis vieneriems metams turi išvykti į kitą šalį, kitą aplinką, todėl konkurso dalyvis turi būti motyvuotas ir apsisprendęs.

Grįžę moksleiviai dalijasi per metus sukaupta patirtimi apie JAV, privačių mokyklų, bendruomenės kultūrą, gyvenimo būdą, mokymosi ir bendravimo ypatumus mokyklos bendruomenėje, su draugais ir visais aplinkiniais. ASSIST programos tikslas, kad ateityje šie studentai siektų panaudoti savo patirtį ir prisidėti prie būsimų studentų galimybės išvykti studijuoti ir prie bendros Lietuvos ateities.

Šiais mokslo metais ASSIT programos veikloje aktyviai dalyvauja Greta Matuzevičiūtė, II b klasė, Morta Marija Matelytė, II b klasė, Viktorija Vingirevičiūtė, II e klasė. Moksleivės rašė esė apie save,  savo veiklą, popamokinius užsiėmimus, bendravo su anglų kalbos ir matematikos mokytojomis, klasės vadovėmis, kurios rašė joms rekomendacijas, taip pat moksleivės pildė dokumentus anglų kalba ir paruošė  juos. Gruodžio 15 d. rašė anglų kalbos testą Vilniuje (žinių patikrinimas raštu). Taigi, moksleivės sėkmingai įveikė pirmojo ir antrojo etapo reikalavimus, o sausio mėnesį dalyvaus interviu. Kovo mėnesį bus paskelbti ASSIST stipendijos dėl mokymosi vienerius metus Amerikoje laimėtojai.

Linkiu moksleivėms kuo didžiausios sėkmės!

ASSIST programos  mokytoja  Genovaitė Simanavičienė

 

Skip to content